Definice cílů – 1. krok v SEO, kvůli kterému můžete přijít o desetitisíce

seo-definice-cilu

Po základním seznámení s projektem (včetně rozpočtu, termínů nebo rozhodovacích pravomocí) přichází na řadu první důležitý krok v SEO – definice reálných cílů. Ten ale bývá často zanedbáván. Proč tomu tak je?

Teorie: každý web je jiný. Stránky holičství na malém městě potřebují něco jiného než e-shop se stovkami položek. V rámci SEO je tedy důležité určit, co pro vás bude nejpřínosnější vzhledem ke všem důležitým faktorům včetně rozpočtu nebo schvalovacích procesů. Bude to on-page SEO a zapracování na konverzním poměru, nebo už máte vyladěný web a jsou pro vás primární kvalitní odkazy a nalezení strategických partnerů? Pokud to bude to druhé, pak zmíněné holičství stačí do začátku dobře prezentovat v hlavních katalozích, zatímco e-shop bude potřebovat něco víc. A samozřejmě také záleží na tom, zda je pro vás větší investice do SEO vůbec vhodná, typicky při nízkém objemu vyhledávání vám postačí základní optimalizace a dále se zaměříte na vhodnější kanály (affiliate, PR).

PRaxe: klient všude čte o tom magickém SEO, takže ho bere jako magický (a jistý) způsob, jak vydělávat na internetu. Zainvestuje vyšší desítky tisíc, přičemž dodavatel ví, že by klient lépe udělal, kdyby zainvestoval do jiných kanálů.

SEO školení

Definice reálných cílů v praxi

Pro sérii SEO postupů jsem vybral tento web, tak se do toho pustím. Pokud chcete být hodně podrobní, můžete si u vašeho projektu udělat SWOT analýzu, která vám pomůže odhalit přednosti a příležitosti. Já jsem líný, takže tento krok přeskočím :-).

Tento web má hlavní cíle:

 • získat dlouhodobě dobré pozice na důležité fráze a dát návštěvníkům požadované informace,
 • konverze – v ideálním případě je také přeposlat na můj hlavní web (nebo navést na konktaktní formulář, k lajkutní FB stránky, odběru novinek atd…),
 • budovat značku.

1. Získání dlouhodobě dobrých pozic a získání návštěvníků ve vyhledávačích

Jelikož mi jde primárně o návštěvnost z vyhledávání, zaměřím se na dotazy související se SEO. Ty jsem získal analýzou klíčových slov. Ta mi napověděla, že u svého hlavního webu zatím nijak necílím na výraz „SEO specialista“, proto je na něj optimalizován tento web (tedy jeho hlavní stránka).

Dobrých pozic se pokusím dosáhnout praktickým obsahem, důkladným on-page SEO, zpětnými odkazy a sociálními signály.

 • praktický a zajímavý obsah – co jinde v českých zdrojích není, ale i seznamy nejlepších zdrojů, podcasty, e-book atd.
 • důkladné on-page SEO – vyladěný redakční systém, WordPress SEO pluginy, zapracování na rozvržení obsahu a na rychlosti stránek a mobilním SEO,
 • zpětné odkazy – katalogy, diskusní fóra, navázání strategických partnerství, mé weby a profily,
 • sociální signály – spolupráce s ovlivňovately, budování vztahů, vlastní účty.

2. Provedení akce od návštěvníků – konverze

V ideálním případě ten web dovede návštěvníka k akci. Může se jednat o:

 • vyplnění kontaktního formuláře,
 • překliknutí na můj hlavní web,
 • sdílení obsahu,
 • odběr novinek,
 • „lajkunutí“, sledování na Twitteru atd.

Konverze se pokusím zmaximalizovat konverzními prvky a uživatelskou přívětivostí. Ty akce, které půjdou měřit, budou dávat jasné výsledky. Ostatní, například zavolání na telefon po zhlédnutí kontaktní stránky, budou spíše orientační.

3. budování značky

Cílem tohoto webu je také budování značky (jména) a získání poptávek od potenciálních klientů. Budu sledovat návštěvností, počtem sociálních signálů a počtem přirozeně vzniklých zmínek a odkazů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *